HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Vukica Blog 2024-05-14

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Informacije o simptomima, dijagnozi i metodama lečenja.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Izaziva ih humani papiloma virus (HPV) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona – vagine, anusa i penisa.

Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna po zdravlje. Međutim, tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja karcinoma, dok tipovi 6 i 11 najčešće izazivaju kondilome koji ne prelaze u rak.

Kako se vrši dijagnoza?

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da se virus ne može detektovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Kod žena se kondilomi najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca na prepucijumu, frenulumu i sulcusu coronariusu penisa.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom, ponavlja se svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
  • Laser terapiju - posebno efikasna za unutrašnje kondilome
  • Medikamentno lečenje - primena 0,5% rastvora podofilotoxina ili trihlorsirćetne kiseline
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam uzrok. Virus može ostati u organizmu i izazvati recidive, posebno u periodima oslabljenog imuniteta.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi se često javljaju kod trudnica i pokazuju ubrzano širenje zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom.

Ako na grliću materice postoje izražene promene, laserska vaporizacija se obično vrši 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.

Vakcine protiv HPV virusa

U Srbiji su dostupne vakcine protiv kancerogenih tipova HPV virusa koji izazivaju rak grlića materice. Vakcine se daju u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze.

Najveći efekat vakcine se postiže ako se primene pre početka seksualnog života, preporučuje se devojkama između 9 i 26 godina. Kliničke studije pokazale su da vakcina u 100% slučajeva sprečava pojavu raka grlića među ženama koje prvi put dolaze u kontakt sa virusom.

U većini zemalja vakcina je uključena u obavezni kalendar vakcinacije, dok je u Srbiji još uvek dostupna samo u slobodnoj prodaji.

Statistike i značaj prevencije

Svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je drugi najčešći uzrok smrti žena širom sveta.

Prevencija, redovni ginekološki pregledi i vakcinacija ključni su u borbi protiv ove bolesti. Važno je naglasiti da i muškarci mogu biti nosioci virusa i da vakcinacija može biti korisna i za njih.

Saveti i preporuke

  • Uvek tražite drugo mišljenje ako postoji sumnja u dijagnozu
  • Redovno obavljajte preventivne ginekološke preglede
  • Razmislite o vakcinaciji, posebno ako pripadate rizičnoj grupi
  • Tokom lečenja kondiloma izbegavajte polne odnose kako biste sprečili širenje infekcije
  • Ne paničite - većina tipova HPV virusa je bezopasna
Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.