Zdravstveni problemi i rešenja - Diskusija i saveti
Saveti i diskusije o zdravstvenim problemima, uključujući nesanicu, anemiju, vaginalne infekcije i još mnogo toga.
Zdravstveni problemi i rešenja - Diskusija i saveti
Ova tema je namenjena svima koji imaju bilo kakav problem vezan za zdravlje. Možete postavljati pitanja koja vas muče, kao i pitanja u vezi sa laboratorijskim rezultatima koje ne umete da protumačite. Članovi koji su lekari ili poznaju neke lekare pozvani su da odgovaraju na pitanja. Takođe, poznajem nekoliko stručnih lica pa ću se potruditi da za vas nađem prave odgovore. Molim članove da daju tačne, konkretne i stručne odgovore na postavljena pitanja.
Nesanica - uzroci i rešenja
Nesanica je veliki problem u svetu i pojavljuje se u više oblika. Može se desiti da se javi kao potpuno odsustvo sna ili da osoba veoma loše spava u kratkim periodima sa čestim buđenjima. Nesanica se u vremenskom periodu deli na prolaznu (svega par noći), kratku (do tri nedelje) i dugotrajnu.
Sa nesanicom smo se uglavnom svi sretali, ali je to najčešće prolazna nesanica koju često prouzrokuju neki spoljni uticaji na koje organizam treba kratko vreme da se privikne. Ako je nesanica posledica nekog fizičkog problema, može se sanirati u redovnom roku, dok je za nesanicu kao posledicu psihičke prirode neophodno prepoznati pravi uzrok. To se može samo ako je osoba spremna na potpunu saradnju i rešavanje problema sa kojim je suočena.
Ukoliko možemo da utičemo na fizički uzrok nesanice, to treba učiniti što pre. Fizički uzroci nesanice mogu biti buka u blizini ili visoke temperature. Ako se ne može uticati na to, onda se treba potruditi da se organizam privikne što pre na nove okolnosti. U periodu privikavanja, potrebno je imati strpljenja jer nesanica nije problem koji se može rešiti za jedan dan.
Psihički uzroci nesanice su znatno komplikovaniji. Najčešći psihički uzrok jeste strah od spavanja, usled čega se gubi kontrola nad organizmom, a samim tim i nad svojim postupcima. Zato se poseže za ritualima koji dovode do samokontrole, koja ima za cilj da spreči spavanje ili svede ga na minimalnu meru. Posle izvesnog vremena, počinju se osećati posledice nespavanja u organizmu, što primećuje i okolina. Međutim, ako osoba ne odluči sama da se vrati u normalu, drugi će slabo tu pomoći.
Ukoliko se ne može zaspati usled nervoze, može se koristiti lekovito bilje. Postoji veliki broj biljaka koje se mogu koristiti da bi spavanje bilo ugodnije, kao što su:
- Nana
- Matočika
- Hmelj
- Glog
- Matičnjak
- Odoljen
- Pasiflora
Najčešće se od lekovitog bilja spremaju čajevi koji se piju pred spavanje. Njihovo dejstvo je pre svega da umire organizam, što dovodi do lakšeg uspavljivanja.
Recept za čaj protiv nesanice broj 1:
- 30 grama odoljena
- 40 grama hmelja
- 15 grama nane
- 15 grama matičnjaka
Napraviti smešu od ovog lekovitog bilja i potom jednu kašičicu preliti sa 2 dl ključale vode. Ostaviti da se ohladi i nakon 2 sata procediti. Tako dobijen čaj se može zasladiti medom, a pije se blago zagrejan pred spavanje.
Recept za čaj protiv nesanice broj 2:
- 60 grama hmelja
- 20 grama matičnjaka
- 20 grama nane
Napraviti smešu lekovitog bilja u količini koja je gore navedena, a potom tri kašičice te smese preliti sa pola litra ključale vode. Ostaviti da odstoji najmanje dva sata, a potom procediti i piti pred spavanje.
Naša narodna medicina preporučuje da se nekoliko šišarkica hmelja ubaci u jastuk osobe koja ne može da zaspi.
Anemija i nizak krvni pritisak
Anemija je čest problem kod žena, posebno onih sa A krvnom grupom. Uzročnici su mnogi, uključujući obilne menstruacije, stres, neadekvatnu ishranu i druge faktore. Evo kako se poboljšava stanje:
- Konzumacija crvenog mesa, govedje džigerice, borovnice, brusnice i drugog ljubičastog voća.
- Izbegavanje kafe, energetskih napitaka, crnog čaja i svih napitaka koji sadrže tanin i kofein, jer sprečavaju vezivanje gvožđa.
- Korišćenje semena koprive – jedna kašika sa kiselim mlekom ili jogurtom svako jutro na gladan stomak.
Ako primetite da posle izvesnog vremena počnete više da spavate, to je znak da vam je krvna slika bolja. U suprotnom, uzrok nesanice je verovatno neki drugi.
Vaginalne infekcije i ginekološki problemi
Infekcije izazvane bakterijama kao što su Escherichia coli ili kokobacile su česte kod žena, čak i onih koje imaju redovne seksualne odnose sa stalnim partnerom. Redovne kontrole su neophodne, a Papanikolaou test (Pap test) se preporučuje jednom godišnje kod starijih žena, a kod mlađih može i ređe.
Za uravnoteženje vaginalne flore koristi se lek Orvazol, ali postoje i prirodni lekovi kao što je čaj od žalfije, koji deluje antiseptički i pomaže u održavanju zdrave mikroflore.
Recept za čaj protiv Escherichia coli:
- 500 grama sleza (lista ili korena)
- 100 grama lista vreska (Calluna vulgaris)
- 100 grama lista ruže (Rosa ontifolia)
- 100 grama cveta vranilovke (Origanum vulgare)
- 100 grama suvih peteljki od trešnje
Sve dobro usitniti i izmešati. Čaj se priprema od 2 velike supe kašike smeše i 1-2 litre vode. Dobijeni čaj se pije tokom dana umesto vode.
Virusne bradavice (HPV kondilomi)
Bradavice su benigne promene na koži izazvane virusima. Sve su kontagiozne (zarazne) i mogu se preneti drugim osobama. Postoji nekoliko vrsta bradavica:
- Verrucae vulgaris – najčešće se pojavljuju na šakama i podlakticama.
- Verrucae plane – zahvataju najčešće čelo, bradu i obraze.
- Molluscum contagiosum – u obliku mehurića ili bubuljičica, izuzetno zarazne.
- Condylomata acuminata – polne bradavice koje se javljaju u regiji polnih organa i anusa.
Za trajno uklanjanje bradavica, idealno sredstvo su radiotalasi, jer daju bolje rezultate od drugih metoda (tečni azot, keratolitici, termokauter). Kod lečenja polnih bradavica, neophodno je lečenje oba partnera istovremeno.
Endometrioza i reproduktivni problemi
Endometrioza je poremećaj koji predstavlja prisustvo tkiva sluzokože materice (endometrijuma) van šupljine materice. Ovakvo tkivo se ponaša isto kao i tkivo u materici – raste, buja i krvari u svakom ciklusu.
Simptomi endometrioze zavise od lokalizacije, a najčešći su:
- Jaki menstrualni bolovi (dismenoreja)
- Pojačana i produžena menstrualna krvarenja
- Bolni seksualni odnosi
Savremena terapija endometrioze bazira se na primeni hormonskih preparata (uključujući određene kontraceptive) ili operativnim metodama. Endometrioza se ne leči već se drži pod kontrolom.
Zaključak
Zdravstveni problemi su raznovrsni i često jedinstveni za svaku osobu. Ono što prija jednom čoveku, drugome može naškoditi. Zato je važno pažljivo pratiti simptome, redovno se kontrolisati i konsultovati sa stručnjacima. Prirodni lekovi, poput lekovitog bilja, mogu biti od velike pomoći, ali nikada ne treba zanemariti medicinsku dijagnozu i terapiju.